Parastā raudene

Parastā raudene

Kas viņa ir?

Protams, ka jūs par viņu jau esat dzirdējuši – parastajai raudenei jeb oregano iepazīstināšana nav nepieciešama, jo šīs supervarones patiesā identitāte ir sen zināma. Bet, kad meklēsiet viņas palīdzību, nesajauciet viņu ar dvīņubrāli, kurš nav tik stiprs. Lielveikala garšaugu nodaļā mēģiniet viņus atšķirt vienu no otra, jo zem vārda “oregano” slēpsies gan raudene (Origanum vulgare), gan majorāns (Origanum majorana).  Parastās raudenes sastāvā ir daudz karvakrola, kuram ir spēcīga iedarbība, un šī auga ēterisko eļļu mēs pievienojam mūsu ražotajai suņu un kaķu barībai.

Superspējas

Raudene ir izcila darbone zarnās: tai ir antiseptiskas un fermentāciju kavējošas īpašības, turklāt tā var palīdzēt cīņā ar iekšējiem parazītiem. Visas darbības pamatā ir karvakrols – antibakteriāla aktīvā viela. MIC indekss (minimālā inhibējošā koncentrācija),  kuru šajā gadījumā varam pieņemt kā mazāko nepieciešamo superspēju apjomu, lai uzveiktu ienaidnieku, parādīja, ka raudenei ir ļoti augstas pakāpes antibiotiskā darbība, kas dažos gadījumos ir pat spēcīgāka nekā kvinolonu un kolistīna klases antibiotikām.

Raudene palīdz ārstēt profūzu caureju un jaundzimušo caureju, samazinot zarnās esošās patogēnās bakteriālās mikrofloras daudzumu, kas izraisa disbiozi. Nereti disbiozes cēlonis var būt arī nepareizs uzturs.

Darbojoties kopā ar vēl vienu aromātisko garšvielu – ķiploku –, raudene ir labs palīgs vemšanas simptomu atvieglošanai un gremošanas trakta darbības uzlabošanai. Raudene ir bieži izmantota garšviela Vidusjūras virtuvē, un nākamreiz, kad ēdīsiet dārzeņu zupu, jūs jau zināsiet visu par viņas spējām.

Kur viņu meklēt?

Mūsu barībai pievienotā raudene nāk no Dienviditālijas un Grieķijas, jo no turienes nākušie augi satur vairāk vērtīgo vielu labvēlīgas augsnes īpašību un klimata apstākļu dēļ. Raudenes aizsargājošās funkcijas suņiem un kaķiem meklējiet sausajās barībās Legend Digestion, Forza10 Intestinal Active un mitrās barības līnijā Actiwet.

Varoņdarbi

Par raudenes paveikto stāsta gan leģendās, gan mītos. Sv. Hildegarde, piemēram, brīdināja, ka, apēdot vai tikai pieskaroties raudenei, var saslimt ar lepru. Šī doma balstīta homeopātijas pamatprincipā – simila similibus curantur – jeb, ja viela, kas izraisa simptomus, tiek pietiekami atšķaidīta, tā var šo pašu simptomu izārstēt. Aristotelis savukārt rakstījis, ka tad, ja izsalkuma mudināts, bruņurupucis apēda čūsku, lai nenomirtu, tam bija tūlīt jāuzēd arī raudene. Senos laikos raudeni izmantoja, lai ārstētu depresiju, tāpēc viņa tiek dēvēta arī par “garšaugu, kas uzlabo garastāvokli”.
Atpakaļ uz emuāru