Pienene

Pienene

Kas viņa ir?

“Šis pieticīgais augs ir sastopams it visur – gan lauku pļavās, gan ikviena ciematiņa ielu malās.” (Katorini). Kad būsiet laukos un pastaigāsieties pļavās, esiet vērīgi,  jo tur, iespējams, mīt daudzi augu supervaroņi, gaidot brīdi, kad tos sauks palīgā.

Tā ir pienene (Taraxacum officinale) – kurvjziežu dzimtas augs ar dzeltenu ziedkopu, kuru veido neskaitāmi mazi ziediņi, kas savienoti kopā kātiņa galā. Pienenes ir sabiedriskas un tām patīk pulcēties vienkopus lielā skaitā. Ārstnieciskās vielas ir meklējamas pieneņu saknēs, kuras jāievāc rudenī, un virszemes daļās.

Superspējas

Kuras pienenes spējas var palīdzēt mūsu suņiem un kaķiem? Viņu lietojam divos gadījumos, ja ir problēmas ar aknām vai ir nepieciešams urīndzenošs līdzeklis. Kā viņa strādā? Jūs varbūt zināt, ka šī auga nosaukums angļu valodā ir dandelion jeb dent-de-lion (lauvas zobs) un, ieskatoties vērīgāk, pamanīsiet, ka viņas dzeltenais zieds atgādina lauvas krēpes. Līdzīgi kā dzīvnieku karalis, arī viņas ir gatavas iedvest šausmas mūsu mīluļu ienaidniekiem.

Tautas medicīnā pienenes izmantotas kā diurētisks līdzeklis, un viņām piemīt arī spēja izvadīt toksīnus no aknām un nierēm. Laksatīvā iedarbība gluži kā lauvas rēciens palīdz aizbaidīt indīgās vielas no zarnām, bet, pastiprinot svīšanu no sviedru un tauku dziedzeriem, līdzīgā veidā tā izvada toksīnus no ādas. Šī augu supervarone – īstena lauva – sniedz palīdzību arī žultspūslim, ne tikai veicinot žults veidošanos aknās, bet arī sekmējot tās izvadīšanu, tādējādi rūpējoties, lai šis orgāns būtu vesels un stiprs.

Pienene sarga funkcijas pilda ne tikai aknu mazspējas gadījumā, bet arī nierēs, kur nevis šķīdina nierakmeņus, bet gan nepieļauj to veidošanos. Skrāpējot, kožot un rēcot, viņa ir nepielūdzama, tāpēc viņas draudzība ir kaut kas ļoti īpašs.

Pavasaros pieneņu sastāvā ir daudz cukuru, bet rudenī – inulīna, kas ir vērtīga prebiotika saprotfītiem un mikroflorai zarnās, un kurš sastāda ap 40% no visiem cukuriem. Pienenes satur ne tikai vairākus enzīmus, bet arī kāliju, kas ir noderīgs gremošanas procesam, samazina holesterola līmeni asinīs un palīdz osteoartrīta pacientiem. Taču, strādājot ar savvaļas zvēriem, atcerieties allaž būt uzmanīgi: pieneņu sula var būt kairinoša.

Kas ir pieneņu ārstniecisko īpašību pamatā? Tie ir triterpēni, fitosteroli, karotinoīdi, ksantofili, flavonoīdi un kafijkābe.

Kur viņu meklēt?

Noteikti būsiet jau uzminējuši, ka pienene ir viena no “Legend line” supervaroņu komandas un viņa spēlē nozīmīgu lomu FORZA10 Legend Digestion sausajā barībā. Pienenes aktīvās vielas pievienotas arī kaķiem un suņiem paredzētajā “Renal Active” sausajā barībā, kā arī Urinary Active sausajā barībā kaķiem un analogajā Actiwet mitrās barības līnijā.

Varoņdarbi

Pienene ir supervarone, kura saviem pretiniekiem iedveš bailes, bet tu varbūt nezini, ka franču valodā tieši savu diurētisko īpašību dēļ viņa ir ieguvusi visai komisku nosaukumu “pieslapinātā gulta”, kas ir tulkojums no franču valodas vārda piss en lit.

Pienenes lapas arī var uzskatīt par vienu no pirmajām funkcionālā uztura sastāvdaļām, jo tās tradicionāli tiek ievāktas pavasaros un izmantotas salātu pagatavošanā, ar kuru palīdzību var attīrīt organismu. No pienenēm iegūst arī zāļu tējas. Lai arī par pienenes labajām īpašībā daudz runāts tautas medicīnā, šis bieži sastopamais augs – patiesībā nezāle – tiek ignorēts konvencionālajā medicīnā. Tikai pavisam nesen viņas spējas ir atzītas fitoterapijā, un tieši šī iemesla dēļ rakstnieks Katorini viņai ir veltījis veselu odu, kuru mēs citējām šī raksta sākumā.

Lai arī neganta un nepiekāpīga, pienenei ir ciešas attiecības ar bērniem. Pa nakti tās ziedi aizveras, bet, saulei austot, atveras, sagādājot lielu prieku bērniem un ļaujot ar tiem spēlēties. Lieliska izklaide ir pieneņu pūku aizpūšana vai kātiņa izmantošana par taurīti. Pienenēm noziedot, to zeltainās krēpes mainās un tieši šī iemesla dēļ daži cilvēki tās dēvē par “pūku bumbām”, kuras ļauj sevi aizpūst ar mazāko gaisa pūtienu. Pieneņu sēkliņas ar sava pūku izpletņa palīdzību paceļas gaisā un atvadās no māsām un brāļiem, lai ar vēja palīdzību nonāktu citās vietās, kur augt un radīt jaunu dzīvību.

Atpakaļ uz emuāru