Miltene

Толокнянка

Kas viņa ir?

Miltene (Arctostaphylos uva-ursi) ir neliels, aptuveni 5 – 20 cm augsts ēriku dzimtas augs ar sarkanām, skābām un nepatīkamas garšas ogām, un tās lapas satur suņiem un kaķiem noderīgas ārstnieciskās vielas, kas ir gatavas nekavējoties steigties palīgā.

Superspējas

Par viņu runā it visur – miltene ir ieradusies, lai pasargātu kaķu un suņu urīnceļus un rūpētos par to, lai nākotnē ar tiem nebūtu problēmu.

Miltenes darba lauks ir nieres, kur viņa čakli strādā kopā ar citiem augu supervaroņiem, kuriem piemīt diurētiskās īpašības, piemēram, pienenēm, lespedēzām un mauragu. Miltenes lapās esošās aktīvās vielas veicina urīna izvadīšanu, kas ir sevišķi svarīga nierakmeņu un nieru mazspējas gadījumos. Tām piemīt arī dezinficējoša un antiseptiska darbība, kas mazina ne tikai pastāvīgo nepieciešamību urinēt, bet arī atvieglo urīnceļu iekaisuma vai infekcijas izraisītās sāpes.

Miltene suņiem un kaķiem palīdz akūta vai recidivējoša cistīta, uretras iekaisuma vai baktērijas Escherichia coli ierosinātas infekcijas (saukta arī par kolibacilozi) gadījumā. Viņa spēj izmainīt ne tikai urīna pH, padarot to sārmaināku, bet viņai piemīt arī bakteriostatiska darbība, kas aptur baktēriju vairošanos.

Miltene rūpējas ne tikai par jauniem dzīvniekiem, bet nav neaizmirsusi arī seniorus un palīdz risināt ar vecumu saistītās prostatas hipertrofijas radītās problēmas.

Viņas darbības pamatā ir bagātīgs fenolisko glikozīdu saturs, kā arī tanīnu, flavonoīdu, triterpēnu un monotropitosīdu klātbūtne.

Kur viņu meklēt?

Miltenes enerģija koncentrējas “FORZA10 Renal Active” sausajā barībā suņiem un kaķiem, kā arī tās mitrās barības līnijas analogā Actiwet. Miltene ir kaujas gatavībā cīnīties ar tiem, kas apdraud mūsu mīluļus, jo viņas ienaidnieki ir arī mūsējie.

Varoņdarbi

Miltene ir tikusi bieži pieminēta folkloras un vēstures avotos. Miltenes latīņu valodas nosaukumā ir vārdu savienojums uva ursi, kas nozīmē “lāču vīnogas”. Izrādās, ka ķepaiņi ne tikai ļoti iecienījuši medu, bet arī aizraujas ar miltenēm. Kāds stāsts no viduslaikiem vēsta, ka reiz mūks-vientuļnieks, kuru vajāja izsalcis un mežonīgs lācis, lai paglābtu savu ādu, meklēja patvērumu kādā alā. Viņš, protams, bija nonācis strupceļā, taču tad lāča skatienu piesaistīja milteņu krūma ogas. Lācis deva priekšroku ogām, nevis nabaga vientuļajam mūkam, un pieēda pilnu vēderu, kļūdams ļoti miermīlīgs. Kopš tā laika lācis neesot vairs nevienam uzbrucis, kaut gan mums ir aizdomas, ka par stāsta laimīgajām beigām būs atbildīgs Volts Disnejs.

Milteni franču literatūrā ir pieminējis rakstnieks Rablē, pēc kura vārdiem Panatgrielu no visām kaitēm izārstēja tieši miltenes urīndzenošā iedarbība.

Milteni izmanto arī kosmētikas ražošanā ādas defektu maskēšanai, tās lapas tiek izmantotas audumu krāsošanā, bet no ogām tiek gatavots ievārījums.
Вернуться к блогу