Liepa

Липа

Kas viņa ir?

Lieliska, ilgmūžīga, smaržīga un sirdī romantiķe – liepa (Tilia tomentosa e Tilia platyphyllos) ar skatienu jūs pavada ikdienas gaitās, cerot, ka jūs apstāsieties, lai iepazītos. No augu supervaroņiem viņa ir visjūtīgākā, taču tas nenozīmē, ka viņai vispār nepiemīt īpašas spējas.

Superspējas

Liepas enerģija atrodama tās ziedos un gremzdu kārtā – audu slānī starp koksni un lūksnu. Taču tā netiek izmantota cīņā, kas liepu atšķir no citiem mūsu supervaroņiem, jo viņas darbības pamatā nav doma iznīcināt vai padzīt.

Liepā atrodamajām ārstnieciskajām vielām ir nomierinoša un spazmolītiska darbība, un tās ir sevišķi nepieciešamas, piemēram, vidusauss vai iekšējās auss iekaisuma gadījumos, jo sunim ir tik lielas sāpes, ka tās izpaužas ar agresiju. Šīs vielas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un palīdz dzīvniekam nomierināties. Asinsvadu paplašinošajām īpašībām ir sedatīva iedarbība. Liepziedi arī palīdz pret migrēnām, lai gan mēs droši nezinām, kad no tām cieš suņi. Tautas medicīnā to izmanto arī kā efektīvu līdzekli epilepsijas ārstēšanai. Liepas satur flavonoīdus, sevišķi rutosīdu, polifenolus un tanīnus.

Kur to meklēt?

Liepas darba vide ir ausis, kur tā lieliski darbojas komandā ar tējas koku, mežrozīšu augļiem un ķiploku, palīdzot sunim nomierināties un veicinot pārējo ārstniecisko augu iedarbību. Tāpēc liepas enerģiju meklējiet Forza10 Oto Active sausajā barībā.

Varoņdarbi

Fascinējoša, noslēpumaina un gandrīz ēteriska būtne – šis augs vēsturē ir pieminēts vairākkārt. Grieķu valodā tās nosaukums ir saistīts ar vārdu ptilon jeb “spārns”, jo liepzieda kātiņu pavada papīram līdzīga lapiņa, kas pēc izskata atgādina spārnu. Savukārt latīņu valodā viņas vārds ir saistīts ar terminu telum jeb “šķēps”, jo senos laikos tos izgatavoja no liepas koksnes.

Liepu zaļās lapas cilvēki savulaik ievāca, izkaltēja, saberza pulverī un, to samaisot kopā ar miežu miltiem vai griķiem, ieguva “zaļos miltus”. Ir arī bijuši mēģinājumi, grauzdējot liepas sēklas un pievienojot tām cukuru un citas sastāvdaļas, pagatavot šokolādi.
Mario Rigoni Sterns šo augu supervaroni ir pieminējis savā darbā Arboreto Selvatico, stāstot, ka ne tikai cilvēki un suņi ir pakļauti liepas iedarbībai, bet arī norādot: “Kad bites ir ievākušas nektāru no šī koka, tās dažkārt mēdz atpūsties zālē liepas paēnā.” 

Вернуться к блогу