Propoliss

Propoliss

Kas viņš ir?

Kurš gan ir vēl labāks draugs suņa organismam, ja ne augu supervaronis, kura vārds nozīmē “pilsētas aizstāvis”? Tas ir cēlies no diviem grieķu valodas vārdiem: pro nozīmē “pirms” vai “aizstāvēt” un polis nozīmē “pilsēta”. Un ne velti viņš tiek tā dēvēts, jo viņu ražo bites, kuras ievāc nepieciešamās sastāvdaļas no dažādu koku pumpuriem un mizām, pārstrādā tās ar enzīmu palīdzību un iegūto sveķaino, viskozo vielu izmanto stropa šuvju un eju aiztaisīšanai. Propoliss pamatoti ierindojas augu supervaroņu pulkā, jo viņš tiek pagatavots no dažādām augu izejvielām.

Superspējas

Bites veic smagu darbu, ceļot stropu tā, lai to aizsargātu no tādiem nevēlamiem viesiem kā baktērijām un vīrusiem. Propoliss ar baktericīdo darbību savu uzdevumu veic, dezinficējot stropu un sevišķi tās daļas, kurās bišu māte dēj olas. Kāpēc gan viņa aizsargspējas neizmantot, lai palīdzētu suņiem?

Propolisam nepiemīt antibiotikām raksturīgās īpašības, taču viņš ir gana iedarbīgs, bet neizraisa blaknes. Viņš spēj stimulēt imūnsistēmu, ir antioksidants, pretiekaisuma līdzeklis un bakteriostatiska viela, kas neļauj baktērijām vairoties.

Propoliss pasargā arī no mikroskopiskajām sēnītēm un dažiem vīrusiem, tāpēc viņš ir īpašs sabiedrotais cīņā ar mutes dobuma un augšējo elpošanas ceļu slimībām.

Kur viņu meklēt?

Propoliss ir atrodams “FORZA10 Oral Active” sausajā barībā –  gatavs cīņai, kārtīgi aizsargāt un rūpēties par tavu mīluli.

Varoņdarbi

Propolisa liktenis ir līdzīgs citiem mūsu augu supervaroņiem, jo viņa labvēlīgās īpašības bieži nav tikušas pietiekami novērtētas. Biškopji to uzskatīja par traucēkli medus novākšanai, lai gan patiesībā tas bija ļoti vērtīgs tieši šīs īpašības dēļ. Taču tā nav bijis vienmēr, un jau dažas senās civilizācijas bija atklājušas propolisa potenciālu.

Inki un senie ēģiptieši pazina propolisu – to sajauca kopā ar citām izejvielām, lai iegūtu vielu mirušo ķermeņu iebalzamēšanai un sagatavošanai ceļojumam uz mirušo valstību. Tāpat bija zināmas propolisa ārstnieciskās īpašības un to izmantoja vaļēju brūču ārstēšanai.

Vijoļmeistari, piemēram, labi pazīstamais Antonio Stradivari, propolisu izmantoja savu mūzikas instrumentu apstrādei.

Atpakaļ uz emuāru