“Immuno Active” barība palīdz ārstēt sausās acs sindromu (<i>keratoconjunctivitis sicca</i>)

Funkcionālās barības lomas kā papildterapijai medikamentozai sausās acs sindroma ārstēšanā suņiem klīniskais novērtējums

Pamatojums.Sausās acs sindroms suņiem (keratoconjunctivitis sicca jeb KCS) ir iekaisuma slimība, ko izraisa asaru šķidrās frakcijas nepietiekamība acīs. Šai slimībai ir vairāki cēloņi, kas ir saistīti gan ar katra dzīvnieka ģenētisko fonu, gan vides faktoriem, kas izjauc imunoloģisko toleranci un rada pamatu autoimūnai saslimšanai. Šajā gadījumā ļoti būtiska ir fizioloģiskās imūnsistēmas regulācijas traucējumu loma suņiem ar imūnmediētu sausās acs sindromu. Šobrīd šīs slimības ārstēšana balstās uz imūnsupresīvo medikamentu terapiju. Klīniskā atbildes reakcija uz ārstēšanu bieži variē no ļoti sliktas līdz labai atkarībā no acu patoloģiskā stāvokļa diagnozes uzstādīšanās brīdī un individuālās reakcijas uz ārstēšanu. Ārstēšanas rezultāts pēc terapijas var būt ļoti dažāds, tāpēc mēs pētījām funkcionālo barību, kas saturēja bioloģiski aktīvās vielas ar pretiekaisuma, antioksidējošām un potenciāli imūnmodulējošām īpašībām, un tās efektivitāti kā papildterapijai medikamentozai sausās acs sindroma suņiem ārstēšanai. Šī terapijas un papildterapijas kombinācija tika izmantota suņu kohortas grupai, kuru bija skāris sausās acs sindroms un imūnsupresīvo medikamentu lietošanai bija vāji rezultāti vai arī tā nebija efektīva slimības klīnisko izpausmju kontrolē.

Rezultāti. 50 dažādu šķirņu suņi ar imūnmediētu sausās acs sindromu tika sadalīti divās vienādās grupās un pēc nejaušības principa tika izvēlēti tie, kuri kopā ar standarta imunosupresīvo terapiju 60 dienu garumā saņems standarta barību (kontroles grupa, n=25) vai funkcionālo barību (terapijas grupa, n=25). Terapijas grupā (p < 0.0001) tika novērota būtiska visu klīnisko parametru (asaru producēšana, konjunktīvas iekaisums, radzenes keratinizācija, radzenes pigmenta blīvums un gļotaino izdalījumu apjoms) uzlabošanās, kā arī netika novērotas ar barību saistītas nevēlamas blakusparādības.

Secinājumi. Mūsu rezultāti pierāda, ka, apvienojot tradicionālo imūnsupresīvo terapiju un funkcionālo barību ar antioksidējošām un pretiekaisuma īpašībām, tiek būtiski mazinātas sausās acs sindroma klīniskās pazīmes un simptomi. Labvēlīgā iedarbība visdrīzāk ir skaidrojama ar barībai pievienotajām bioloģiski aktīvajām vielām, kas, šķiet, sevišķi samazināja imūnmediētos simptomus suņu ar sausās acs sindromu acīs, kuri nereaģēja uz tradicionāli lietotajiem imunosupresīvajām medikamentiem vai atbildes reakcija bija vāja. Šie dati ļauj izteikt pieņēmumu, ka izmaiņas vielmaiņā var ietekmēt imūnreakcijas veidošanos tādas imūnmediētas acu slimības modelī kā suņu sausās acs sindroma gadījumā.

Saite uz zinātnisko rakstu

Atpakaļ uz emuāru