Diždadzis

Diždadzis

Kas viņš ir?

Diždadzi ne visi novērtē un var kaitināt viņa pieķeršanās, taču ārējais izskats ne vienmēr pasaka visu par slēptajiem talantiem. Diždadzis (Arctium lappa) ir asteru dzimtas augs ar jaukiem, violetiem ziediem, kura ārstnieciskās vielas koncentrētas lapās un saknēs un tām ir antibiotiska iedarbība.  Pateikt vēl kaut ko priekšā? Kad diždadzis, dziesmām skanot, dodas kaujās, tā sausais auglis kā spuraina ķivere pieķeras jebkam, ko tas savā ceļā satiek – tavām drēbēm, dzīvnieku apmatojumam – un ne par ko nelaižas vaļā. Tagad jūs zināt, kas viņš ir, vai ne?

Superspējas

Viņa spēju arsenāls ir plašs: tas ir pretiekaisuma, pretniezes, antibakteriāls, antifungāls, detoksificējošs, attīrošs, antiseptisks, žultsdzenošs, hipoglikēmisks un pat diurētisks līdzeklis.

Diždadzis ar savām spējām lepojas. Taču tikai dažas no tām interesē mūs, lai mēs varētu palīdzēt suņiem un kaķiem. Pirmkārt, diždadzis aizsargā pret niezi, kas patiesi ir nodevīgs ienaidnieks. Tikpat svarīgas ir diždadža attīrošās un detoksificējošās īpašības.

Iedarbībā uz dermu diždadzim līdzīgu nav. Bet kāpēc tieši āda ir viņa darbības lauks? Āda, plaušas, nieres, aknas un zarnas ir daļa no dabiskā izvadorgānu aparāta – tam piemīt spēja ekskrēcijas ceļā izvadīt atkritumvielas no organisma  

Ādā ir daudz asinsvadu, daudz tauku dziedzeru un nervgaļu un līdzsvaru tajā ir viegli izjaukt. Pārmaiņas organisma iekšienē, piemēram, saindēšanās, var izraisīt ādas problēmas un izsitumus. Tāpēc diždadzis parasti uzņemas atbildību par dermatoloģiskajām problēmām, piemēram dermatītu un izsitumiem, ko izraisījušas masalas un masaliņas.

Cilvēkiem diždadzi iesaka lietot aknes ārstēšanai, taču suņiem un kaķiem tas stimulē matu augšanu. Pateicoties antibiotiskajām īpašībām, diždadzis ir vērtīgs augs arī aknām, jo stimulē ne tikai šī orgāna funkcijas, bet arī veicina žults izvadi.

Kur viņu meklēt?

Diždadža pārziņā ir specializētās misijas ādas problēmu risināšanai FORZA10 Dermo Active sausās barības un Actiwet mitrās barības līnijās. Taču viņu var arī sastapt kaķiem paredzētajā Hypoallergenic Active sausajā barībā un tās mitrās barības analogā Hypoallergenic Actiwet ar jēra vai zivs garšu gan suņiem, gan kaķiem.

Varoņdarbi

Kas par diždadzi ir zināms vēstures avotos? Par viņu ir rakstījuši un viņa spējas slavējuši vairāki cilvēki. 1929. gadā Dženovas ārsts Gibelli, neko nezinot par Fleminga atklājumiem, pētot augu antitoksiskās īpašības, atklāja, ka diždadzim piemīt antibiotiskas īpašības un to var lietot aknes ārstēšanai.

1935. gadā Garīdzniecības medicīnas žurnālā parādījās recepte, kurā ieteica pulverī saberztai diždadža saknei pievienot sviestu, ūdeni un sāli un pagatavot sausus cepumus, kuri samazina cukura līmeni asinīs un tāpēc ir ļoti piemēroti diabēta slimniekiem.

Diždadža lapas svaigā vai samaltā veidā palīdz mazināt bišu, lapseņu, sirseņu un moskītu dzēlienu izraisītās sāpes.

Franču izcelsmes ārsts Kazīns (Cazin) novēroja, ka daži zemnieki kataru (gļotādu iekaisums) ārstēja, ietinot savas pēdas diždadža lapās.  Pēc akupunktūras speciālistu teiktā noteikts punkts uz pēdas pamatnes palīdz atvieglot klepu.
Atpakaļ uz emuāru