Kastanis

Kastanis

Kas viņš ir?

Kastaņa (Castanea sativa) iedarbība uz suņiem un kaķiem ir tikpat maiga un sargājoša kā mīlošas mammas pieskāriens. Tā vērtīgās īpašības slēpjas ne tikai zem adatainā apvalciņa, bet arī atrodas koka mizā, lapās un pumpuros.

Superspējas

Kastaņa superspēju pamatā ir tanīns – viela, kas saistās ar olbaltumvielām un uz zarnu gļotādas veido aizsargslāni, kas to aizstāv no kaitīgas pārtikas vai arī gremošanas trakta iekaisuma laikā.

No kastaņa iegūtie ekstrakti mazina gļotādas iekaisumu zarnās un kalpo kā audus savelkošs līdzeklis.

Bez tam kastanis vienmēr ir bijis vērtīgs cietes avots, un tas ir ticis izmantots uzturā kā maizes aizvietotājs – vēl viens iemesls, kāpēc kastaņi patīk suņiem un kaķiem, kuri vienmēr ir mituši cilvēku tuvumā.  

Kur viņu meklēt?

Kastaņa aizsargspējas atrodas FORZA10 Intestinal Active un Intestinal Actiwet sauso barību līnijās, kas paredzētas gan suņiem, gan kaķiem.

Varoņdarbi

No Kaukāza līdz pat Spānijai kastaņi ir tikuši pasniegti zupās un desertos un ir tikpat ierasta ēdienkartes sastāvdaļa kā sviests un maize. Zemās cenas dēļ tie ir pieejami arī suņiem un kaķiem.
Dažos Itālijas reģionos kastanis tiek izmantots, lai pagatavotu ļoti iecienīto kūku Castagnaccio. Ar kastani asociējas mīlestības un drošības sajūta, kas daudzu gadu gaitā ir iegūlusi cilvēku atmiņā.
Kara laikā vīri vēstulēs no gūstekņu nometnēm rakstīja par ilgām pēc atgriešanās mājās, lai varētu ēst kastaņus, saistot tos ar laimīgākiem brīžiem, kas tika pavadīti, dzerot vīnu un cepot krāsnī kastaņus.

Kastaņi ir arī tradicionālais ēdiens Mirušo dienā un ražas novākšanas laikā, bet dažos Itālijas reģionos ir izplatīts teiciens A San Martin castagne e vin – Sv. Mārtiņa dienā jāēd kastaņi un jādzer vīns –, svinot šī svētā dienu 11. novembrī.
Atpakaļ uz emuāru