Mazā mauraga

Mazā mauraga

Kas viņa ir?

Mazā mauraga (Hieracium pilosella) ar savu it kā nevainīgo nosaukumu patiesībā ir uzturvielām bagāta augu supervarone, kura suņiem un kaķiem neliedz savu palīdzību. Interesanti, ka dzīvnieku ārstēšanai var izmantot visas auga daļas.

Šis nelielais kurvjziežu dzimtas augs ir radniecīgs pienenēm un to ziedi ir ļoti līdzīgi.

Superspējas

12. gadsimtā dzīvojusī Svētā Hildegarde bija pirmā, kura atklāja mazās mauragas superspējas, starp citiem augiem izceļot viņu kā varoni tieši daudzo tai piemītošo ārstniecisko īpašību dēļ. Mauragas sastāvā ietilpst inulīns, tanīni, flavonoīdi, kafijskābe un hlorogēnskābe – darbojoties visām kopā, šīm vielām ir nomierinoša iedarbība. Taču, ja mauragu lieto svaigā, nevis kaltētā veidā, tai ir izteiktas diurētiskās īpašības. Ar to palīdzību tiek izvadīta urīnskābe un hlors. Mauragai piemīt arī antiseptiska iedarbība un tā sekmē urīnpūšļa gļotādas atjaunošanos.

Mauragas antibiotiskā iedarbība ir tieši tas, kas ir nepieciešams, lai cīnītos ar bakteriālo infekciju nieru mazspējas, urīnakmeņu un asaru kanālu iekaisuma gadījumos. Tāpat viņa palīdz kaķiem, tiekot galā ar cistītu un nierakmeņu izraisīto asiņošanu urīnizvadkanālos, akmeņu piramīdveida formai traumējot to gļotādu. Šajos gadījumos mauraga palīdzēs gan pie iekšējās, gan ārējās asiņošanas. 

Mauragai nav sveša sieviešu pasaule, jo viņa noder cīņai ar lieko svaru vai celulītu, savukārt tanīni ne tikai palīdz veikt iepriekšminētos uzdevumus, bet tiem piemīt arī savelkoša iedarbība. Mauragai ir bakteriostatiskas īpašības, kas nepieļauj baktēriju vairošanos, un lieti noder cīņai ar kolibacilozi, ko izraisa Escherichia coli baktērijas.

Mauragas brīnišķīgās prasmes liktas lietā arī, lai veicinātu žults sekrēciju aknās un veicinātu žults izvadīšanu no žultspūšļa. Tautas medicīnā kaltētas mauragas lapas palīdz apturēt deguna asiņošanu, bet zāļu tējas veidā tai piemīt ne tikai savelkoša iedarbība, bet arī spēja aizsargāt pret saaukstēšanos.

Kur viņu meklēt?

Pūkainā un mundrā mauraga dodas no vienas barības līnijas uz otru, lai sniegtu savas vērtīgās īpašības FORZA10 Renal Active sausajā barībā, kas paredzēta suņiem un kaķiem, kā arī tikai kaķiem domātajā Urinary Active sausajā barībā un attiecīgajā Actiwet mitro barību līnijā.

Varoņdarbi

Mauragu franču valodā sauc arī par piloselle, un šis nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda pilosus, kas nozīmē “pūkains”. Tas tādēļ, ka mauragas lapas ir klātas ar mazām pūciņām. Francijā tās dēvē arī par oreille de souris jeb “peļu ausīm”. Arī šajā nosaukumā ir atspoguļots lapu neparastais izskats.
Atpakaļ uz emuāru